Innowacyjna artystyczna wypowiedź na temat historii i kultury przemysłowej. Instalacja ma na celu ukazanie wybitnych postaw artystycznych oraz zaangażowanie się w dyskusję na temat zmieniającego się świata, gdzie praca fizyczna dotychczas wyznaczała nie tylko drogę życiową człowieka, ale również jego stosunek do natury.
Autorzy: musk kolektyw
Inwestor: Ars Cameralis
Lokalizacja: Katowice, Walcownia Cynku w Szopniencach
Projekt: czerwiec 2013
Zdjęcia: Radek Kaźmierczak
Kurator: Stephan Stroux
„Pamięć pracy” stara się odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań: Jakie są możliwości funkcjonowania w czasach, gdy ideologia pracy przestaje być centralną kwestią? Dlaczego w miejscach dawnej produkcji przemysłowej powstają centra handlowe, mimo że wielu ludzi nadal boryka się z brakiem pracy? Jakie są możliwości przekształcenia tych miejsc w obiekty kultury? Jak postępować z pozostałościami zniszczonej, a niekiedy zatrutej ziemi?
Wystawa została zaprojektowana jako trzynaście stacji, przez które widzowie muszą przejść na terenie byłej huty cynku w Szopienicach. Ostatnią, najważniejszą stacją jest główna hala huty, gdzie skoncentrowano największą liczbę prac zaproszonych artystów. W projekcie biorą udział m.in.: Sławomir Rumiak, Andrzej Tobis, Wilhelm Sasnal, Arkadiusz Gola, Wojciech Kucharczyk, Stephan Stroux, Thomas Voßbeck, Anke Illing, Eddie Egal, Bastiaan Maris, Jens Hikel, Piotr Wójcik oraz artyści związani z sztuką naiwną, tacy jak Erwin Sówka, Paweł Wróbel, Teofil Ociepka i inni.